Karmazyn mentela

Sebastes mentella
75cm

Karmazyn mentela to ryba morska z rodziny Sebastidae. Zamieszkuje wody północnego Atlantyku. Występuje od północno-zachodnich wybrzeży Europy aż po północno-wschodnie wybrzeża Kanady. Różne gatunki karmazyna zamieszkują różne warstwy oceanu. Karmazyn mentaela żyje na głębokościach od 300 do 1000 metrów. Posiada owalne ciało z charakterystycznym jaskrawoczerwonym ubarwieniem. Jest to gatunek drapieżny (żywi się planktonem, drobnymi skorupiakami lub mniejszymy rybkami). Jest to ryba długowieczna, może żyć nawet do 60 lat. Chętnie poławiana w Europie i Ameryce Północnej.

Brzana

Barbus barbus
80cm

Brzana to ryba rzeczna z rodziny karpiowatych. Lubi przebywać w miejscach o piaszczystym, kamienistym lub żwirowatym dnie oraz szybkim nurcie. Charakteryzuje się wydłużoną budową ciała i ryjkowatym pyskiem z wąsikami na górnej wardze. Jej grzbiet ma ubarwienie od brązowego do oliwkowozielonego, natomiast boki są złociste, brzuch białawy. Jest to ryba bardzo wrażliwa na spadek tlenu w wodzie. Żywi się głównie drobnymi organizmami np. ślimakami, robakami lub skorupiakami. Ikra brzany jest trująca.

Barramundi

Lates calcarifer
95cm

Barramundi to gatunek ryby drapieżnej z rodziny okoniokształtnych. Występuje głównie w Australii, Azji Południowo-Wschodniej, a także w wodach Oceanu Spokojnego. Jest to ryba dwuśrodowiskowa, przebywa w wodzie słodkiej i słonej. Zamieszkuje ujścia rzek i rzeki, laguny oraz wody przybrzeżne. Wszystkie ryby z tego gatunku rodzą się samcami, a pomiędzy 3 a 8 rokiem życia przekształcają się w samice. Odżywia się głównie mniejszymi rybami oraz owadami. Obecnie głównie pozyskiwana z hodowli. Ryba ceniona za walory smakowe oraz wartości odżywcze mięsa.

Koryfena

Coryphaena hippurus
112cm

Koryfena to gatunek ryby drapieżnej z rodziny okoniokształtnych. Zamieszkuje tropikalne i subtropikalne wody całego świata - przede wszystkim rejony strefy Indo-pacyficznej, Karaiby i Zatokę Meksykańską. Ciało koryfeny jest pokryte drobna łuską i ma bardzo charakterystyczny kształt. Im ryba jest starsza, tym profil głowy opada bardziej stromo, a u dorosłych samców opada niemal pionowo. Żywi się głównie innymi rybami, kałamarnicami lub skorupiakami. Gatunek ten znany jest także pod nazwą mahi-mahi, co z hawajskiego, oznacza silny/bardzo mocny. Ma to związek z jej silną budową ciała oraz szybkością.

Krab błotny

Scylla serrata
60cm

Krab błotny (Scylla serrata) to gatunek kraba z rodziny Portunidae. Występuje w tropikalnych wodach o temperaturze umiarkowanej w Australii, Afryce i Azji. Zamieszkuje błotniste i miękkie dna, na ogół ujścia rzek lub lasy namorzynowe. Jego pancerz ma cętkowany ciemnozielony lub brązowy kolor. Dorosłe osobniki żywią się głównie skorupiakami, mięczakami lub ślimakami. Gatunek bardzo popularny i często poławiany w zachodniej części Indo-Pacyfiku.

Płoć

Rutilus rutilus
35cm, 52cm

Płoć to ryba słodkowodna z rodziny karpiowatych. Występuje zarówno w rzekach, jeziorach, stawach, jak i w wodach przybrzeżnych Bałtyku. Charakteryzuje się krótkim, wąskim ciałem, wysoko wygrzbieconym. Jej grzbiet przybiera barwę ciemnobrązową bądź szaroczarną, z niebieskawym lub zielonkawym połyskiem, boki są jasnosrebrzyste, brzuch biały. Tęczówka oka ma kolor czerwony. Żywi się zarówno pokarmem roślinnym, jak i zwierzęcym (zależnie od wieku). Żyje w stadzie. Płoć jest płochliwa i bardzo ostrożna.