Złota rybka

Carassius auratus auratus
60cm

Złota rybka to najbardziej popularna i łatwo rozpoznawalna ryba słodkowodnych akwariów. Jest przedstawicielem szeroko rozpowszechnionej rodziny karpi (Cyprinidae), które były hodowane selektywnie w Chinach już tysiąc lat temu dla efektownego ubarwienia. Złota rybka może przybierać różne kształty, rozmiary i kolory. Ze źródeł historycznych wiadomo, że złote rybki były symbolem szczęścia i dobrobytu dla różnych społeczeństw i kultur. Dodatkowo nasza złota rybka spełnia życzenia

Pirania

Pygocentrua nattereri
47cm

Pirania czerwona, natterera (Pygocentrus nattereri) – słodkowodna ryba drapieżna, uważana za najbardziej niebezpieczną z rodziny piraniowatych. Występuje w Ameryce Południowej w zlewni rzek Amazonii, Parany, Essequibo. Bardzo atrakcyjna ryba hodowana w akwariach, lubi przebywać w towarzystwie innych piranii. Dość problematyczne może być natomiast trzymanie innych ryb razem z Piraniami ponieważ mogą być atakowane. Pirania lubi przebywać w zbiornikach z dużą przestrzenią do pływania. W hodowli ryba ta powinna mieć dostęp przede wszystkim do pokarmu pochodzenia zwierzęcego najlepiej żywych lub martwych ryb.

Bojownik

Betta splendens
53cm

Bojownik syjamski (Betta splendens) – popularna, pochodząca z południowo-wschodniej Azji ryba słodkowodna. Bojownik to przepiękna ryba o specyficznym kształcie, posiadająca wiele odmian kolorystycznych. Ryby te najlepiej czują się w ciepłej wodzie 26-30 stopni Celsjusza z dużą ilością roślin gdzie chętnie przebywają samice. Bardzo ważne jest aby w akwarium zapewnić rybom dostęp do pobierania powietrza znad powierzchni wody. Charakterystyczną cecha samców jest silny terytorializm w związku z tym nie powinny byc trzymane w zbyt dużej obsadzie. Bojownik to ryba drapieżna w związku z tym najlepiej znosi pokarm pochodzenia zwierzęcego.

Neon

Paracheirodon innesi
53cm

Neon Innesa (Paracheirodon innesi) – niewielka kolorowa ryba z dorzecza Amazonki. Ze względu na łatwość hodowli oraz spektakularne kolory Neon stał się bardzo popularny w szeroko pojętej akwarystyce. Ryby te mają spokojne usposobienie, lubią przebywać w stadach dlatego zaleca się trzymanie ich w obsadzie minimum 6-10 sztuk. Warunki środowiskowe to miękka i stosunkowo ciepła (20-26 stopni Celsjusza) woda. Nie są wybredne jeśli chodzi o pożywienie, zazwyczaj stosuje się rozdrobniony miks suchych karm wzbogacany o pokarm pochodzenia zwierzęcego np. ochotka.

Skalar

Pterophyllum scalare
51cm

Skalar (Pterophyllum scalare) – popularna ryba akwariowa z rodziny Pielęgnic. Naturalnie występuje w dorzeczu środkowej Amazonki. Skalar ma spokojne usposobienie lubi przebywać w stadach, dobrze toleruje inne gatunki. Idealne warunki chowu to temperatura 24-26 stopni Celsjusza oraz dość duży zbiornik ze znaczą ilością roślinności. Ryba ta najlepiej toleruje żywy pokarm (ochotka, rozwielitki, plankton).